Jak vybrat trekingové hole

Jak vybrat správné trekingové hole na turistiku.
Hole pro severskou chůzi jsou určeny nejen ke sportování - pro kondiční chůzi, běh, cvičení (posilování, protahování). Kvalita materiálu hraje důležitou roli nejen v míře komfortu (držení, lehkost), ale hlavně při tlumení nárazů při odrazu. Nepohodlné hole a případná špatná technika mohou zájemce odradit, případně způsobit např. svalové zranění.

 

Na co si při výběru dát pozor?
Rukojeť hole musí mít vhodný tvar pro držení, být z příjemných materiálů (kombinace plastu, korku, kaučuku, popř. pěny). Dobrá rukojeť minimalizuje vibrace, působící na paži.
Pro splnění bezpečnostních nároků a pro správnou techniku chůze s holemi je klíčové kvalitní speciální poutko (podobné jako u běžeckých holí). Mělo by být pevné, měkké, anatomicky tvarované, konstrukčně jednoduché a lehce nastavitelné tak, aby se neodírala kůže a neomezoval krevní oběh. Zároveň musí i při lehkém sevření rukojeti držet hůl pevně v ruce - při odpichu z hole se dlaň otevírá a poslední moment síly je přenášen právě přes poutko). Mělo by být nastavitelné podle velikosti dlaně, která bude například v zimě zvětšená o rukavici, a mělo by umožňovat maximální rozsah pohybu. Praktickou vlastností je snadná manipulace s poutky.
Vlastní turistické hole musí být dimenzovány na nárazy a tlaky, kterým jsou vystavovány nejen při chůzi, ale také při cvičeních, která jsou se severskou chůzí spojena. Hůl musí být pevná a zároveň pružná. Pružnost je důležitá pro ochranu před přetížením ramenního pletence a krční páteře. Optimální je použití kombinace hliníku s grafitem. Právě grafit dobře pohlcuje vibrace vznikající při odrazu z hole.
Důležitá je hmotnost, při chůzi bychom hůl v rukou téměř neměli vnímat.
Plastový vyměnitelný talířek nad hrotem hole zabraňuje hlubokému zaboření hole do země nebo mezi kameny.
Koncový hrot z tvrdokovu slouží k odrážení od povrchu, bývá miskového tvaru. Kvalitu odrazu a životnost hrotu očekávejte u všech našich holí.
Součástí výbavy hole je tzv. „botička“ - gumová násada na ocelový hrot, kterou používáme při chůzi po tvrdém povrchu (asfalt, udusaná hlína apod.) Výhodou je tlumení rázů i to, že hole neklapají jako podkovy koní.


Jak správně vybrat turistické hole

Teleskopické, nebo pevné?
V našem e-shopu se setkáte s holemi teleskopickými, které mají nastavitelnou délku. Výhodou je možnost půjčování mezi lidmi různé výšky a úprava délky při různém pojetí NW. Při transportu takové hole zaberou méně místa, většinou se vyrábí trojdílné. Pokud zvolíte teleskopické, pokud si vyberete hole z našeho e-shopu, tak se nemusíte obávat toho, že by špatně držely v nastavené poloze, protože systémy uchycení jsou velmi kvalitní.

Hole pevných délek musíte koupit ve zcela přesné délce. Vhodná volba pro ty, kdo se rozhodli provozovat Nordic Walking (hole na Nordic Walking) intenzivně a mají již „odladěnou“ optimální délku. Nelze však půjčovat lidem jiné výšky (např. v rodině). Tyto hole mají o něco vyšší tuhost při odrazu a jsou malinko lehčí a hlavně podstatně dražší.

Přejeme správnou volbu při výběru...