Jak vybrat tenisovou raketu

Jak vybrat raketu na tenis - tenisovou pálku

Tenisová pálka - raketa je základní náčiní každého tenisty. Existuje nezměrné množství modelů raket a je téměř nemožné sestavit nějaký unierzální návod pro výběr tenisové rakety.


Tenis se hraje s raketou, jejíž délka nesmí překročit 73,66cm. Plocha výpletu nesmí být větší než 39,37 cm na délku a 29,21 cm na šířku. Tradičně byl rám vyráběn ze dřeva. Přibližně od 60-tých let se objevují rámy vyrobené z kovu a později z plastických hmot. Dnes jsou nejoblíbenějšími materiály karbonová vlákna, optická vlákna, titan nebo sklo keramické materiály - fibreglass.

 

Při hledání vhodné tenisové rakety - pálky je třeba zaměřit se na několik základních vlastností:

Velikost hlavy tenisové rakety:

Dá se říci, že čím větší hlava, tím menší možnost pootočení rakety v ruce, silnější úder větší plocha pro správné zasažení míčku. Existují základní 4 velikosti:

Midsize < 97 sq palce (čtvereční palec) / 625 cm²)
Midplus - 98-105 sq palce / 630-675 cm²)
Oversize -106-115 sq palce / 680-740 cm²)
Super Oversize > 116 sq palce / 750 cm²)

Hmotnost tenisové pálky - tenisové rakety:

Hmotnost raket se pohybuje od 220 g do 340 g. Lehká tenisová raketa zvyšuje manévrovatelnost a ovladatelnost hlavně pro ženy a děti, těžší raketa bývá stabilnější, ale je trochu náročnější na fyzickou sílu.

Rukojeť (grip) tenisové pálky - rakety:
Grip je osmiboký hranol o obvodu 11,5 až 14 cm. Jeho tlouštka je označována L0 až L5 a při výběru rakety volíme šířku rukojeti dle rozměru naší ruky. Orientačně lze říci, že rukojeti - gripy o velikosti L0 a L1 jsou dětské rakety; L2 jsou rukovějti - gripy pro juniorské a pro ženy s menší rukou. Gripyrad L3 jsou vhodné pro většinu žen a pro muže s menší rukou; L4 poslouží většině mužů, případně ženám obdařeným větší rukou. L5 je vhodný pro větší mužskou ruku. Při výběru gripu však funguje jednoduché pravidlo: Velikost gripu lze zvýšit, ale nelze snížit. Pokud tedy váháte, případně jste na rozmezí hodnot – volte menší grip a přidejte na něj omotávku. Omotávky jsou buď základní - mají tloušťku kolem 1,3 - 1,5 mm nebo tzv. vrchní o tloušťce 0,5 - 0,75 mm. jejich použitím se dá doladit tloušťka rukojeti.Vrchní omotávka slouží také k ochraně základní omotávky tenisové pálky - rakety a také pro obnovu příjemného neklouzavého držení pálky v rukách. Omotávka zároveň saje pot při hraní v teplém počasí.

Jiné číslování velikosti rukojetí tenisových raket je pomocí zlomků. zde nabízíme převodník, protože se mnohdy setkáte pouze s jedním uváděným číslováním.

L0 = 4

L1 = 4 1/8

L2 = 4 1/4

L3 = 4 3/8

L4 = 4 1/2

L5 = 4 5/8

Vyvážení rakety:

Tento parametr je zásadní pro herní vlastnosti rakety. Je-li raketa vyvážena do hlavy, zesílí se váš úder, zesílení do ruky usnadní směrování míčku. Při samotném výběru rakety je nutno reálně stanovit své zkušenosti a schopnosti. Následně se lze zařadit do jedné z následujícíh kategorií:

 

Začátečník
Začátečníkem je míněný člověk, který doposud tenis nehrál. Nemá rychlé reakce, netuší jak docílit správného úderu a snadno se unaví.

Pro začátečníka se hodí lehká raketa. Hráče neunaví a on se vyhne zdravotním problémům jako přetížení zápěstí nebo tenisový loket. Správná začátečnická raketa pro velké děti a dospělé by měla mít větší hlavu tzn. oversize a ideálně by měla být vyvážena do rukojeti nebo na střed. Hráč si tak zvýší šanci na odpálení míčku.

 

Pokročilý hráč:
Kdo to je a čím se vyznačuje: Pokročilý hráč je člověk, který již nějakou dobu tenis hraje. Získal již určitou fyzickou kondici, takže se méně snadno unaví a zároveň si vypracovává techniku – potřebuje vyvážený poměr mezi silovou a technickou hrou.

Oproti začátečníkovi je jeho raketa těžší, protože ta lépe tlumí vibrace, je stabilnější a údernější. Hlava je v ideálním případě velikosti midplus a vyvážení na střed nebo lehce do hlavy. U tohoto typu hráče je někdy potřeba si raketu někde otestovat - třeba od spoluhráčů nebo od známých, aby si při výběru rakety udělal trochu přehled o tom, co mu vyhovuje nebo co by mu mohlo lépe vyhovovat. Jeho zkuušenosti ještě nejsou natolik jednoznačné, aby si správně určil potřebný typ rakety.

 

Závodní hráč :
Kdo to je a čím se vyznačuje: Závodník je zkušený hráč, který má zvládnutou techniku zesílení a kontroly míče a postupně si vytváří osobitý styl hry. Potřebuje raketu, která nebude silová,protože s takovou by jeho míčky končily mimo hřiště.

Většina závodních hráčů používá středně těžkou až těžkou raketu s malou hlavou (midsize, maximálně midplus). Volba vyvážení je individuální, protože závisí na konkrétní technice hry. Pro hru na síti, kdy je důležitá dobrá manévrovatelnost je dobré vybrat raketu vyváženou na střed. Pro hru od základní lajny naopak do hlavy. Tato varianta zlepší stabilitu a pocit pevného držení. Závodníci již většinou přesně vědí, jaký typ rakety pro svojí hru potřebují.

 

Výplet je samostaná kapitola a také velká "alchymie". nevhodný výplet může naprosto pokazit hraní a také může poškodit ruku hráče, pokud by byl zvolen nevhodně. Dbejte na výběr výpletu hlavně pro děti, aby se předešlo možnému poškození vazů v ruce. V tomto je pro děti škodlivý příliš tvrdý výplet - tzv. "drát" a také vypletení rakety na vysokou hmotnost napínaných strun výpletu. Každý, kdo rakety vyplétá, by měl umět vhodný výplet doporučit. V tomto odstavci se nemyslí základní výplet, ktewrým jsou nové tenisové rakety opatřeny, ale výplety, které se následně používají. Je možné si na zkoušku koupit výplet na jedno vypletení v délce 11 m a pak teprve si zakoupit úspornější výplet ve 200-metrové roli.