Jak vybrat stan

V prvé řadě je třeba si položit následující otázky:
- Na co chci stan používat?
- Jak často jej chci používat?
- Pro kolik osob má stan sloužit?


Od těchto zásadních otázek se následně odvíjí jak typ stanu, jeho velikost, tak i v neposlední řadě jeho cena.

Základní rozdělení stanů
Po zodpovězení výše uvedených otázek bychom již měli vědět, jaký typ stanu je pro nás nejvhodnější. Stany se standardně dělí následovně:

Rodinné stany: většinou se jedná o prostornější, méně skladné stany s větším úložným prostorem, které jsou vhodné pro rodinné kempování a při cestování autem.
Turistické stany: tyto stany je možné využít pro nespočet aktivit (turistika, kempování, vodáctví, jako cestovní “festivalové” stany či ultralehké stany pro cyklistiku a vícedenní túry). Vynikají především svojí skladností.


Dle tvaru stanu můžeme vybírat z následujících:

Kopule: jedná se o nejběžněji používané stany. Jejich konstrukci tvoří většinou dva ohebné pruty, které tvoří úhlopříčku mezi rohy stanu a uprostřed stanu se kříží. Tím je zajištěna vysoká stabilita stanu. V některých případech je dalším prutem podpořena konstrukce předsíně. Výhodou kopulovitých stanů je jejich relativně rychlé rozložení a složení a také částečná až úplná samonostnost stanu, který se v některých případech nemusí vůbec kotvit a napínat speciálními lanky.
Rodinné: výhodou těchto stanů je jejich efektivní využití prostoru. Většinou tvoří obdélníkový půdorys a jejich hlavní nevýhodou je výrazně nižší stabilita oproti stanům ve tvaru kopule. Nejsou totiž samonosné, takže se musejí ukotvovat prostřednctvím “napínacích” lanek.


Velikost a váha stanu
Hlavním vodítkem výběru velikosti stanu bude počet osob, které v něm budou spát. Výrobci většinou uvádějí počet osob, pro který je stan vhodný, ale při výběru musíme zvážit více aspektů. Jedním z nich je skutečnost, zda má stan předsíňku pro uskladnění věcí nebo budou muset být zavazadla uvnitř ložnice stanu. Počítejme totiž s tím, že jedna osoba zabere průměrně 55 až 60 cm na šířku a stan by měl být minimálně o 25 cm delší než výška postavy, k tomu si musíme připočítat případná zavazadla a ze stanu pro 3 osoby se najednou stává stan pro 2.

V případě, že vybíráme rodinný stan do kempu, tak je pro nás naopak důležitým parametrem výška stanu, která by pro maximální pohodlí měla být výšší než výška člověka. U turistických stanů by si člověk měl ve stanu pohodlně sednout či kleknout. Naopak v případě ultralehkých stanů musí člověk obětovat váhu stanu na úkor toho, že si uvnitř stanu ani pohodlně nesedne.

Váha stanu samozřejmě závisí na jeho velikosti, použitých materiálech a způsobu využití. Dávejte si pozor, abyste nevybrali lehký stan na úkor jeho kvality. Váhu stanu berte jako důležité kritérium pouze v případě, že jej budete nosit na delší túry či vozit na kole.

Vchod do stanu
Standardně si můžeme vybrat mezi stany s krytým či nekrytým vchodem a mezi jedním či více vchody.

Stany s více vchody jsou nejčastěji k vidění u velkých rodinných stanů. Jejich hlavní výhodou je snadné větrání díky vzniklému průvanu.

Vchod do stanu může být nekrytý, kdy se přes první zip a moskitiéru dostaneme přímo do stanu. Druhou možností je stan krytý a to buď v provedení apsidy, která vzniká napnutím části tropika od stanu nebo stan může mít předsíňku, která je tvořena vlastní nosnou konstrukcí. Pokud nepotřebujete ušetřit každý gram váhy stanu, doporučujeme vybrat krytý vchod. Jeho výhodou je, že si část zavazadel, mokrého oblečení a boty můžete nechat právě v této části stanu. Navíc v případě deště můžete stan větrat, což by v případě nekrytého vchodu nebylo možné.

Standardně by součástí vchodu stanu měla být jak svrchní část, tak i spodní moskitiéra, která umožňuje správné větrání stanu i přesto, že je zavřený.

Dvouplášťové vs. jednoplášťové stany
Většina prodávaných stanů je dvouplášťových. Stan se tedy skládá ze dvou vrstev, spodní vrstvy - síňky a horní vrstvy, tzv. tropika. Tato konstrukce zamezuje kondenzaci vodních par uvnitř stanu. Síňky se vyrábějí z dobře prodyšného materiálu, aby se vlhkost srážela až na horní části stanu. Mezi spodní a horní částí tak cirkuluje vzduch, což napomáhá k vysoušení stanu. U našich stanů je nutné nejprve postavit síňku, která se zachytí za konstrukci stanu a až poté přes ni dáváme tropiko.

Jednoplášťové stany mají svou nespornou výhodu ve své váze, skladnosti a v jednodušším sestavení. V našem e-shopu můžete koupit i velice levné jednovrstvé stany, které mají dostatečně kvalitní materiály a jsou vhodné pro použití v letních dnech a do nenáročných podmínek.

Laminátové pruty jsou levnější, s přiměřenou kvalitou. Jejich využití je tedy vhodné spíše do kempů, kdy s sebou můžeme mít sadu na opravu prutů nebo pruty náhradní.

Tropiko (horní část stanu)
Na tropiko se standardně používají syntetické (nejčastěji polyamidové či polyesterové) tkaniny s voděodolnou úpravou polyuretanovým zátěrem. V případě jednovrstvých stanů to pak jsou speciální látky s membránou. Výhodou silikonu, i přes jeho mírně vyšší váhu, je vyšší odolnost a to především vůči nízkým teplotám.

Nejdůležitějším ukazatelem při výběru tropika pro nás bude uváděný vodní sloupec, tedy to, jak je stan schopen odolávat deštivým podmínkám. Pro běžné použití stanu nám většinou vystačí tropiko s vodním sloupcem od 1 000 do 1 500mm, které odolá i běžným bouřkám v našich klimatických podmínkách.

Při výběru buďte také opatrní na švy tropika. Přes ně se totiž může při dešti dostat do stanu nejvíce vody. Švy by měly být podlepené nepropustnou páskou.

Vnitřní síňka
Vnitřní síňka se vyrábí z prodyšných materiálů, která umožní vysrážení vnitřní vlhkosti až na tropiko. Síňky se vyrábějí buď ze síťových materiálů nebo z tenké látky. Síťka bývá lehčí a lépe prodyšná, tenká látka zase lépe tepelně izoluje a chrání před větrem, který může foukat pod tropikem či větracími otvory. Pokud stan budete využívat i v chladnějších podmínkách, určitě volte látkovu síňku.

Podlážka
Podlážky se nejčastěji vyrábějí ze dvou materiálů. U kvalitnějších stanů se používá podlážka z materiálu podobného tropiku (tedy z PE polyesteru), avšak s vyšší odolností proti vodě. Materiál vypadá jako jednotlivé proužky igelitu propletené mezi sebou.

Kromě materiálu bychom se ještě měli zaměřit na vodní sloupec podlážky. Ten by měl být minimálně 3000mm.

 

Už máte s výběrem stanu jasno? Vyberte si z naší nabídky kvalitních stanů. S výběrem stanu Vám rádi poradíme i na naší prodejně v Semilech – Brodská 161.