Jak vybrat squashovou raketu

 

Squashové pálky - rakety jsou pomůckou na hraní squashe.

Squashová raketa - pálka se skládá z hlavy, krčku, shaftu, držadla a výpletu. Je vyrobena z určitého materiálu, má specifické vyvážení a může mít i různý typ výpletu. Tohle jsou jen základní parametry, podle kterých by se měla squash raketa vybírat.

 

Popis jednotlivých částí squashové rakety.

Části squashové rakety
Hlava rakety je z vnější strany opatřena ochranným plastovým lemem, který tím chrání rám před poškození při kontaktu se stěnou či podlahou. Ochranný lem je vyměnitelný. Důležitou součástí hlavy je squashový výplet, který značně ovlivňuje herní vlastnosti celé rakety a má výrazný vliv na sílu a přesnost úderu. Prostřední část rakety se označuje jako krček a je to místo, kde hlava rakety navazuje na shaft. Některé rakety mají rám čistě ve tvaru písmene “V” (tzv. monoshaft), jiné rakety mají rám dvoudílný (s tzv. příčnou vzpěrkou). Shaft označuje spojovací rovnou část mezi “Véčkem” a vlastním držadlem rakety, které se také označuje jako rukojeť nebo grip. Držadlo rakety je opatřené omotávkou, která ma zajistit pevné a pohodlné držení.

 

Materiál
Každá raketa na squash je vyrobena z jiného materiálu. Je to asi nejdůležitější parametr, který při výběru rakety sledovat. Materiál totiž dává raketě následující charakteristiky – vlastnosti: hmotnost, pružnost, tuhost, účinnost přenostu energie z rakety na míček či odolnost vůči poškození.

Mezi nejznámější a nejpoužívanější materiály můžeme zařadit: hlíník, kompozit, grafit, kevlar, titan a jiné.

Hliník
Je to nejméně nákladný materiál, který často bývá obohacen o příměs dalšího zušlechťujícího kovu (např. měď, ocel, hořčík či jiný kov). Nevýhodou tohoto materiálu je jeho vyšší hmotnost a nízká tuhost. Hliníkové pálky se velmi používaly v minulosti, dnes již jeho podíl na raketách na trhu mírně klesá.

Kompozit
Stejně jako u hliníku jde o již méně použivaný materiál, který se vyznačuje vyšší hmotností a nízkou tuhostí. Jde vlastně o kombinaci více materiálů, které mají jako základ skelné vlákno. Squashové rakety vyrobené z kompozitu jsou levnější a plně vyhoví požadavku na běžné hraní.

Grafit
Grafitové vlákno je mnohem lepším materiálem pro výrobu raket. Squashové rakety z grafitu se vyznačují vyšší odolností a tuhostí, nízkou hmostností a velmi dobrou pružností. K dosažení ještě lepších vlastností se grafit obohacuje titanovými vlákny. Nevýhodou grafitových raket je jejich křehkost. Pro zvýšení odolnosti se do grafitu přidávají další materiály, proto máme na trhu více skupin grafitových raket. Každá taková skupina má však svá pro a proti. Rakety založené na bázi grafitu vřele doporučujeme ke koupi!

Kevlar, titan
Mimořádně odolný materiál používaný mimo jiné ve vojenských helmách a vestách, tento materiál používají při výrobě kvalitních squashových raket. Cena takovéto rakety je však výrazně vyšší.

Vyvážení
Velmi důležitým parametrem při výběru rakety je také její vyvážení. Ovlivňuje totiž sílu úderu a ovladatelnost rakety. Jde vlastně o to, kde se nachází na raketě její těžiště. Uvedené hodnoty (mm nebo cm) nám napoví v jaké vzdálenosti od konce rukojei se nachází. Existují dva typy vyvážení: “do hlavy” a “do ruky”. Čím je rakety více vyvážená do ruky (340 mm a méně), tím snazší je pro hráče ovládání rakety a tím lépe hráč zvládne realizaci technicky náročnějších úderů.

Vyvážení do ruky je vhodné pro technickou kontaktní hru. Nevýhodou však je, že nebudeme mít v úderu takovou razanci, jako s raketou vyváženou do hlavy.

Raketa vyvážená do hlavy sama o sobě generuje více síly a dává míčku větší razanci a zrychlení. V neprospěch do hlavy vyvážených raket naproti tomu svědčí horší ovladatelnost.

V případě, že nejste spokojeni s vyvážením vaší rakety, tak stále existuje možnost si ji dovyvážit. Výměnou či přidáním omotávky můžeme docílit vyvážení více na ruku a naopak přidáním vyvažovací pásky, která se nalepí na vnější stranu horní části hlavy, docílíme vyvážení více do hlavy.

Výplet
Squashový výplet je stejně důležitý, jako samotný materiál rakety. Špatný výplet dokáže degradovat jinak velmi dobrou raketu.