Jak vybrat spací pytel

Technologie spacáků v posledních letech prodělala skutečný boom a dnes už existuje tolik typů, náplní a specifických vlastností v různých cenových relacích, že vybrat ten správný připomíná málem herkulovský úkol, za jehož nesplnění vás čeká přinejmenším pořádná rýma.

První věc, kterou si musíte uvědomit, je, že se při koupi kompromisu jednoduše nevyhnete. Univerzální spacáky, které by byly neprodyšné, voděodolné, použitelné v létě i v zimě a ještě by byly skladné a za dobrou cenu jednoduše neexistují. Záleží tedy na nejčastějším využití, podle kterého se vyplatí vybírat.

Nejdůležitější je určit, do jakých teplot chcete spací pytel brát. Není příliš prozíravé kupovat tzv. třísezonní spacák (vhodný pro jaro, léto, podzim), ale je lepší investovat peníze do typu vhodného pro roční období a podmínky plánovaného užívání. Vybírat lze na základě teplotních tříd.

Komfortní teploty - jedná se o údaj, který vypovídá o optimálním teplotním využití spacáku. V rámci těchto teplot poskytuje možnost pohodlného přenocování ve volné přírodě.

Limitní teploty - udávají informace o teplotách, při nichž jsou izolační vlastnosti spacáku ovlivněny prostředím do té míry, že může dojít ke ztrátě tepelné rovnováhy těla. V takovém případě může dojít k prochladnutí či přehřátí těla.

Extrémní teploty - jedná se o teplotní hranici, při jejímž dosažení už není vhodné spacák využívat a může dojít i k podchlazení, nebo úpalu.

Peří vs. syntetika

Schopnost spacáku udržet teplo je přímo závislá na izolačních schopnostech výplně. Peří má lepší teplotně izolační vlastnosti než syntetika o stejné hmotnosti. Kdyby vedle sebe ležely dva spacáky s tepelnou výplní z těchto dvou materiálů, bude péřový lehčí a skladnější než jeho protějšek. Z peří je nejkvalitnější husí peří, které má výborné izolační vlastnosti, ještě lepší je volba peří mořských ptáků, jako je například kajka.

Ze syntetiky se často využívají kupříkladu dutá vlákna spletená do izolačního rouna. Jejich typickou vlastností je především dlouhá životnost. Mikrovlákna se naproti tomu vyznačují vysokou tepelnou izolací vhodnou i do tuhých mrazů. Moderní spacáky však primárně využívají jejich kombinaci, kde se skloubí odolnost s vynikajícími izolačními vlastnostmi.

Propustnost vody u spacáku může uživatele zaskočit ve vlhkém prostředí nebo při nocování pod širákem. Jeden z hlavních nedostatků péřové výplně spočívá ve vysoké absorpci vlhka, která může mít za následek snížení jeho tepelné izolace. Syntetika naopak téměř neabsorbuje vlhko a rychleji schne.

Velikost a hmotnost

Velikost spacáku by měla odpovídat proporcím uživatele. Neměl by se v něm cítit příliš stísněně Spacák funguje na principu izolace tepla vytvářeného vlastním tělem. Ideálně by měl poskytovat kolem dostatek volného prostoru nad rámec tělesných proporcí, aby se tak zajistilo, že se do něj pohodlně vejde celá postava.

Dekový spacák je vhodný spíše do interiérů, neboť svou konstrukcí nezajišťuje výraznou tepelnou izolaci. Naproti tomu mumiový spacák dosáhne vynikajících výsledků a hodí se především do venkovních prostor nebo do stanu.

Při túrách by měl každý člověk myslet nejen na podmínky, v jakých bude přespávat, ale měl by brát v úvahu i své možnosti. Váhový limit v zásadě neexistuje, pokud si uživatel dostatečně věří. Naproti tomu k cykloturistice jsou vhodnější spíše lehké spacáky, které počítají s nízkým objemem a odpovídající tepelnou izolací.

Údržba

Praní spacích pytlů je ošemetné, neboť při něm dochází ke ztrátě tepelně izolačních vlastností. Praní péřových spacáků se vůbec nedoporučuje, naproti tomu syntetické spací pytle občasné šetrné vyprání snesou. Nikdy by se nemělo používat suché čištění v čistírně, protože použité chemikálie mohou spacák vážně poškodit. Nejlepší je přistupovat k jeho čištění přesně dle instrukcí výrobce. Spacák by se měl do vaku skládat podle návodu, aby nedošlo k narušení výplně. Jestliže dojde během noci k jeho namočení, je nezbytné ho ráno vysušit, aby se předešlo snížení jeho životnosti.