Jak vybrat posilovací lavici

Posilovacích lavic je celá řada a vyznat se v nich není jednoduché. Pokud jste začátečník či mírně pokročilý, bude se Vám hodit tento "návod" - Jak vybrat správně posilovací lavici tak, aby plně vyhovovala Vašim potřebám.

1. Slovo úvodem - Proč investovat do posilovací lavice?

Cvičení je velice důležitá činnost, kterou provozuje mnoho lidí po celém světě. Někdo chce zhubnout, nabrat svalstvo na léto, někdo cvičí ze zdravotních důvodů a někdo se cvičení věnuje na profesionální úrovni. Ale ne všichni si mohou dovolit vstup do komerčních posiloven, ať už z časových, finančních nebo jiných důvodů a zařizují si posilovny domácí.

Do domácí posilovny si může každý dát co chce. A nejčastější věcí v domácích posilovnách jsou právě posilovací lavice, které se liší určením, provedením, variablitou, a také samozřejmě cenou, která indikuje kvalitu, náročnost provedení a prakticky vše, co lavice může nabídnout.

Cena není ale to jediné, na co bychom se při výběru lavice měli dívat. Protože posilovací lavice není investicí na měsíc, ale v nejlepším případě napořád, minimálně na několik let, připravili jsme pro Vás tohoto průvodce výběrem posilovacích lavic.

Co všechno byste měli při výběru zvážit, na co se dívat a jak se rozhodnout, se dočtete přímo zde.

2. Typy lavic a jejich variabilita - Kdy jakou lavici vybrat a čím se od sebe jednotlivé typy liší?

Rozlišujeme několik základních typů posilovacích lavic. Většina zdrojů uvádí 3 typy: bench-pressové, břišní a zádové. V našem e-shopu máme kategorií více. Dělí se především podle toho, jakou partii nebo jakým způsobem chceme cvičit. Jsou jimi:

bench lavice,
nastavitelné lavice,
šikmé lavice,
rovné lavice,
a multifunkční lavice.

Aby toho nebylo málo, některé typy lavic mají několik obměn provedení, podle kterých se lavice od sebe více čí méně liší. Každá z kategorií bude co nejpodrobněji vysvětlena.

Bench lavice
Bench lavice jsou základním vybavením každé posilovny. Primárně slouží ke cviku bench press, nejrozšířenějšímu a nejznámějšímu cviku na rozvoj hrudníku. V průběhu let se z bench pressu stala doslova kultovní záležitost. Každý chce vědět, kolik zvedne maximálně na bench, kolik v sériích atp. V případě bench lavic s nastavitelnou lavicí (viz obrázek) lze cvičit i tlaky, rozpažky (co se prsních svalů týče) nebo cviky mimo hrudník požadující pouze klasickou nebo nastavitelnou lavici.

Bench pressové lavice jsou skvělé pro ty, kteří chtějí vybudovat mohutný a silný hrudník.

Nastavitelné lavice
Hlavní výhodou nastavitelných lavic je jejich flexibilita. Moderní nastavitelné lavice mají pozitivní sklon opěrky (nahoru), tak negativní (dolů), vertikální (90°) a horizontální (0°). Samozřejmě není nutné na lavici jen ležet, můžeme na ní rovněž provádět cviky v sedě nebo v opěru o koleno.

Nastavitelné lavice jsou ideální pro ty, kteří mají rádi obměny a variabilitu cviků.

Šikmé lavice
Tento typ lavice má jeden jediný účel - proměnit Vaše břicho na železo. Na šikmých lavicích se cvičí sed-lehy, a to buď s vlastní vahou, nebo v případě pokročilých i se závažím. V závislosti na cviku se posiluje buď příčné (rovné sklápění) nebo šikmé břišní svalstvo (vytáčením).

Šikmá lavice je opět něčím, co lze nalézt v každé posilovně. Pokud chcete "břišní buchty" nejen do plavek na léto, šikmá lavice je to pravé.

Rovné lavice
Říká se, že v jednoduchosti je krása. A to potvrzují i rovné lavice. Přes svou jednoduchost nabízí spoustu cviků od rozpažek (hrudník), pullovery (triceps), bicepsové zvedání činky v sedě (biceps), přítahy s jednoručkou v sedě (ramena), až po výstupy na lavičku (nohy).

Pro ty, co mají rádi jednoduchost a nemají dostatek prostoru na velké stroje a lavice, je rovná posilovací lavice ideální.

Multifunkční lavice
Součástí multifunkčních lavic je kombinace většinou tří a více různých strojů na různé partie. Příkladem může být lavice na obrázku, která obsahuje nastavitelnou lavici, Scottovu lavici, stahovací kladku, stojan na bench press a adaptér na předkopávání a zakopávání.

Multifunkční lavice jsou nejlepší variantou pro ty, kteří chtějí ušetřit nejen peníze, ale i místo.

 

3. Na co při výběru nezapomenout

Konstrukce a montáž – Zvládnu to sám/sama?

Lavice se konstrukčně liší především vzhledem k výbavě. Rovná či šikmá lavice bude logicky mnohem snadnější na sestavení, než multifunkční bench-press lavice se stahovací kladkou, adaptérem na předkopávání, zakopávání a rozpažky.

Nicméně každý průměrně zručný člověk si poradí s každou posilovací lavicí a to i se složitější multifunkční. U každého produktu naleznete podrobný návod, jak lavici složit, ale přestože byste si nevěřili nebo měli s montáží problém, jsme připraveni zodpovědět veškeré vaše dotazy.

Nosnost a stabilita

Jiná lavice, jiná kvalita, jiná nosnost. Při výběru konkrétní lavice bychom si měli uvědomit tři základní věci: kolik vážím, jaké váhy chci zvedat a kolik chci vážit po roce cvičení. Zde je také nutné rozlišovat nosnosti samotných lavic a nosnosti opěradel, fixačních částí atp. Veškeré informace o produktech jsou k dostání buď přímo na stránkách www.acrasport.cz nebo na příslušném telefonním čísle e-shopu, na kterém Vám poradí lidé školení a znalí v dané problematice.

Co se stability týče, lavice by měla být a dokonce musí být na rovném povrchu tak, aby se neviklala.

Pohodlí a bezpečnost

To nejdůležitější na konec – naše zdraví, jeho bezpečnost a pohodlí při cvičení. Pokud máme možnost, je rozhodně nejlepší variantou vyzkoušet si lavici „na vlastní kůži“. Lavice se liší jak kvalitou použitého materiálu, tak i zpracováním (především sílou svárů, tloušťkou polstrování, typu a kvalitou plastu u plastových částí, a délkou šroubů).

Ne všem vyhovuje to stejné, ne každý může mít to stejné ze zdravotních důvodů. Někdo se cítí lépe na měkčím polstrování, někomu více vyhovují tvrdší povrchy.

 

5. DŮLEŽITÁ POZNÁMKA NA ZÁVĚR

Pokud se Vás týká případ, který jsem zde několikrát zmínil, tj. pokud máte zdravotní potíže, konzultujte vhodnost posilovací lavice před koupí nejdříve s Vaším lékařem.