Jak vybrat pingpongový stůl

sponetaExistuje základní členění pingpongových stolů (stolů na stolní tenis), a to podle místa použití na VNITŘNÍ a VENKOVNÍ

Stůl na stolní tenis můžete totiž umístit buď na zahradu, nebo přímo domů, popřípadě můžete pingpongový stůl pořizovat do sportovního klubu či tělocvičny. Výhodou mnoha typů těchto stolů je jejich snadná manipulovatelnost díky kolečkům a snadná skladovatelnost, kdy se desky pingpongového stolu snadno zdvihnou do svislé polohy (u pingpongových stolů Sponeta většinou bez nutnosti sundávání držáků se síťkou) a přesunou se podle potřeby vve tvaru nenáročném na skladovací prostor někam stranou.

Podle místa použití pingpongového stolu si můžete zvolit buď vnitřní stůl na stolní tenis (interiérové pingpongové stoly) nebo venkovní pingpongový stůl.

 

Jak vybrat pingpongový stůl SPONETA?

 

Vnitřní nebo venkovní?sponeta

První co si člověk musí uvědomit je, jestli chce hrát stolní tenis venku (outdoor) nebo uvnitř (indoor). Stoly pro vnitřní používání nejsou určené do prostředí se zvýšenou vlhkostí, vystavené slunečnímu záření, či povětrnostním vlivům. Dalším faktorem je také odpovídající prostor pro samotné hraní. Stoly vnější mají širší uplatnění, jsou z naprosto jiných materiálů a odolávající povětrnostním vlivům. Dají se tedy používat celoročně a používané materiály jsou odolné vůči teplotám, dešti, slunci a mají speciální povrchovou struktůru s antireflexní vrstvou a UV filtrem.

Stoly na stolní tenis značky SPONETA podléhají německým testům podle zákona o bezpečnosti výrobku (GPSG). Všechny tyto výrobky jsou označeny značkou GS jako doklad o kvalitě testů (testováno bezpečnost). Ty jsou rozděleny do několika skupin podle jejich rozsahu použití:

SPONETA S1 - třída D

SPONETA S3 - třída D,C

SPONETA S5 - třída B

SPONETA S6 - třída B

SPONETA S7 - třída A

 

Třída A - Vybavení špičkové kvality
Třída B - Pro pravidelné užívání
Třída C - Relax v kolektivu
Třída D - Standardní sortiment vhodný pro začátečníky

 

ramRámová konstrukce

Konstrukce rámu souvisí především s celkovou kvalitou a masivností rámu. To vše se odráží samozřejmě na ceně, odolnosti a celkovou stabilitu produktů. Levnější modely z nižších řad mají slabší materiály a jejich rám nemá horizontální zpevnění. Toto je jeden z důvodů proč se tyto stoly doporučují pouze začátečníkům do vnitřního prostředí. Rámová konstrukce lepších modelů disponuje příčným zpevněním a snese i náročnější zacházení. Ve velmi náročných podmínkách se doporučují stoly svářené z pozinkovaných profilů, které ovšem nemají skládací mechanismus.

skladaci mechanismus

 

Skládací mechanismus

Skládací mechanismus je velmi důležitá kapitola při výběru. Máte na výběr z mnoha variant, většina lidí, kteří nemají prostor pro stálou hrací plochu musí mít možnost složení svého stolu aby s ním mohli manipulovat. Některé stoly mají možnost složení pouze jedné hrací desky, díky čemuž máte možnost hrát sami se sebou a některé zase nemají možnost složení žádnou, díky čemuž je zaručena lepší stabilita a masivnost konstrukce.

 

 

pojezdPojezd

Spolu s konstrukcí a manipulací souvisí kolečka na kterých se stůl pohybuje, některé modely mají kolečka plastová, či pogumovaná (lepší komfort pojezdu). V poslední řadě některé kolečka mají pro lepší stabilitu vlastní brzdný systém. Kolečka mohou být buďto zdvojená, či jednoduchá, což také souvisí s komfortem a stabilitou a rozhodující je samozřejmě i velikost samotných koleček.

 

 

Hrací deska - materiálmaterial

Hrací deska má přesně dané parametry - délka: 274 cm, šířka: 152,5 cm, výška: 76 cm.

Hrací deska stolu na stolní tennis má dvě poloviny a uprostřed síťku. Barevné rozlišení značky SPONETA je buďto zelené, či modré. Povrch, ale musí být vždy matný bez lesku. Na okrajích je umístěna 2 cm široká bílá koncová čára. Pro čtyřhru je dále rozdělena každá polovina stolu uprostřed 3 mm tlustou čárou ve středu rovnoběžnou s čárou postranní.

Samotný materiál vnitřních stolů SPONETA je dřevotříska (lisování z více vrstev dýhy). Samotná výroba desky je velice důsledná, aby nedocházelo ke kroucení a nerovnostem. Stoly vnitřní jsou vyráběny z laminátu.

U značkových stolů jsou hrací desky vyrobeny ze speciálních profilovaných vrstvených hliníkových plátů s antireflexní odrazovou vrstvou, která zabraňuje odrážení světla a oslnění při hře. Odrazové vlastnosti pingpongového míčku jsou však naprosto stejné jako u stolů dřevěných.

Nejkvalitnější pingpongové stoly mají zpravidla silnější horní desku (rozměry 22 mm, 25 mm) a jsou označeny logem ITTF (Mezinárodní federace stolního tenisu).

 

INDOOR (VNITŘNÍ)

1 * dřevotříska 16 - 19 mm, mulitply potažené, oblast použití: třídy C a D
2 ** dřevotříska 22 mm, násobení upraven speciálním lakem, oblast použití: třída B
3 *** dřevotříska 22 až 25 mm, násobení upraven speciálním lakem, oblast použití: třída A

 

OUTDOOR (VENKOVNÍ)

1 * melaminová deska z pryskyřice 3,5 - 4 mm, odolná proti vlhkosti, přilepená ke kovové konstrukci, oblast použití: třídy C a D
2 ** melaminová deska z pryskyřice 5 - 10 mm, odolná proti vlhkosti, přilepená ke kovové konstrukci, oblast použití: třídy B a C

 

Komfort:

Pro lepší komfort jsou některé stoly vybaveny praktickým držákem ping pongových pálek a míčků. Tento držák je většinou samotnou součástí stolů. U venkovních stolů je tento držák opatřen navíc krytem proti povětrnostním vlivům. Díky tomu budete mít příslušenství prakticky vždy "po ruce".

 

Systém jištění

Každý model má svůj systém skládání a jištění desek. Díky pákovým mechanismům může manipulovat se stolem jedna osoba.

 

smsSMS (Inteligentní Manual System)

Ovládání jednou rukou u tohoto systému je velmi pohodlné. Nápadná rukojeť je viditelná v libovolné poloze a ze všech stran. Oje pod desku stolu odemkne obou bezpečnostních zařízení současně. V poloze skladovací, že desky, je třeba především uvést do svislé polohy, takže se automaticky zamkne na své místo. V poloze hrací, zámky již klikněte na velmi dobře na místě před dosažením vodorovné polohy. V tomto případě, ale také zajistit vysokou stabilitu na nerovném terénu.

 

 

Bezpečnostní madlobezpecnostni madlo

Tento systém umožnuje uvolnit oba dva zámky současně na jedné straně desky. Systém je velice snadný, že ho dokážete obsluhovat i jednou rukou. Bezpečnostní madlo zvyšuje jako i jiné bezpečnostní prvky stabilitu produktu a bezpečnost. Při skládání do svislé polohy je třeba madlem uvolnit zámky jednoduchým přítahem madla směrem k sobě.

Naleznete u:
S 5-72 / 73 i, S 7-62 / 63

 


bezpecnostni zamek deskyBezpečnostní zámek desky

Tato funkce umožňuje bezpečně zajistit desku ve svislé poloze při uskladnění stolu a aby se deska nevrátila do horizontální polohy. Odblokování zámku je velice prosté.

Naleznete u:
S 1-72 / 73 i / e

 

 

Bezpečnostní háčkybezpecnostni hacky

Tento bezpečnostní mechanismus je na každé straně desky. Jednoduchým uvolněním zámku se desky dostanou buďto do vodorovné polohy, nebo se pří skládání do svislé polohy uzamknou jasně slyšitelným zacvaknutím zámku.

Naleznete u:
S 1-26 / 27 i, S 3-46 / 47 i / e

 

 

 

 

Šroubové spojenísroubove spojeni

Tento způsob spojení slouží ke stabilizaci stolů v rozleženém stavů, ale také díky tomuto spojení umožnuje plynulý pohyb do složené svislé podoby.

Naleznete u:
S 1-52 / 53 i

 

Vnitřní stoly na stolní tenis (interiérové pingpongové stoly)
Vnitřní stoly na stolní tenis jsou určeny výhradně do vnitřních prostor, čímž je myšleno domů, do sportovního klubu, do tělocvičny apod. Tyto pingpongové stoly jsou vyrobeny a uzpůsobeny pouze pro hraní v interiéru. Vnitřní stoly na stolní tenis jsou určené pro místnosti temperované a bez zvýšené vlhkosti. Jsou vyrobeny z lisovaných dřevomamateriálů, které neodolávají povětrnostním vlivům jako jsou sluneční svit, déšť nebo vítr. Tyto stoly na stolní tenis si v žádném případě nepořizujte pro venkovní hraní. Jestliže se rozhodnete pro vnitřní stůl na stolní tenis, je třeba počítat s dostatečnou hrací plochou kolem stolu, neboť hra se mnohdy odbývá daleko za stolem nebo po stranách. V omezeném prostoru nelze plnohodnotně hrát. Pro rekreační hru je potřeba alespoň 2,5 metru za stolem a alespoň 1 metr po stranách.

Venkovní stoly na stolní tenis
Venkovní stoly na stolní tenis mají daleko širší využití, než pingpongové stoly interiérové. Výhodou těchto pingpongových stolů je jejich celoroční využití. Venkovní stoly na stolní tenis jsou určeny pro netemperované prostory a mnohdy nekryté s možností vlhkosti a různých povětrnostních vlivů.. Materiál venkovních pingpongových stolů je odolný vůči slunečnímu svitu, vůči dešti a případným změnám teplot. DFesky stolu jsou vyrobené ze speciálních plastů, které mají shodné herní vlastnosti s lisovanými MDF deskami jako je tomu u vnitřních pingpongových stolů. Venkovní stoly na stolní tenis jsou vybaveny antireflexní vrstvou a UV filtrem a to proti působení slunečního svitu.
Jestliže si pořizujete stůl na stolní tenis (nyní nezáleží, jestli venkovní nebo vnitřní), je zapotřebí počítat s dostatečně velkým prostorem. Je to hlavně z toho důvodu bezpečnosti hry a také nepoškození náčiní a herního prostoru.

Naprosto vyhovující prostor pro umístění pingpongového stolu je zhruba 8 - 10 na délku a 4 - 5 metrů na šířku. Výška místnosti by měla být alespoň 2,5 metru. Ale v omezeném prostoru se dá také dobře hrát s vědomím všech omezení a případných výše popsaných rizik.

Prostor pro stolní tenis můžete také ohraničit ohrádkami, které slouží hlavně jako zábrana proti letícím pingpongovým míčkům od sousedních pingpongových stolů. Jen pro porovnání, u vrcholových soutěží je zapotřebí daleko většího prostoru, než u rekreačního hraní ping-pongu. Rozměr prostoru u těchto soutěží je přesně stanoven ITTF.

Určitě nepodceňujte ani osvětlení pingpongového stolu. Osvětlení by mělo být jasné a mělo by být umístěno na stropě, přímo nad středem pingpongového stolu. Světlo by mělo být také instalováno minimálně tři metry nad podlahou, tudíž je možná někdy lepší instalovat osvětlení až umístění pingpongového stolu. Světlo by nemělo za žádnou cenu oslňovat hráče nebo se odrážet od desky stolu a tím znemožnovať stálé vidění míčku při hře. Čím je hra rychlejší, tím je rovnoměrné světlo důležitější. .

Rozměry stolu na stolní tenis - Stůl na stolní tenis má přesně dané rozměry. Pingpongový stůl je 274 cm dlouhý, 152 cm široký a 76 cm vysoký.

Hrací plocha stolu na ping pong je rozdělena na dvě poloviny, a to síťkou na stolní tenis. Pingpongový stůl je buď zelené, nebo modré barvy. Za žádnou cenu nesmí být stůl na stolní tenis lesklý.

Na okrajích pingpongového stolu je umístěna 2 cm široká bílá postranní a koncová čára. Dále je poté každá polovina pingpongového stolu ještě rovnoměrně rozdělena 3 mm širokou středovou čárou rovnoběžnou s čarami postranními (určeno pro čtyřhru).

Materiál hrací desky pingpongového stolu
Při hře je důležité, aby se pingpongový míček po dopadu na jakoukoli část hrací plochy stejnoměrně odrazil, proto je výrobě stolům věnována patřičná pozornost. Materiál hrací desky, její tloušťka a případné zpevnění rámem pod deskou a i celkovou pevností rámu ovlivňuje konečnou cenu. U pingpongových stlů Sponeta, které nabízíme, jsou kvalitní popusy parametrů.

Hrací plocha vnitřního stolu na stolní tenis bývá nejčastěji vyrobena z MDF, na jejímž povrchu je většinou nalisovaná vrstva dýhy pro dokonalé vyrovnání povrchu.

Hrací deska venkovních stolů na stolní tenis je nejčastěji vyrobena ze speciálního plastu. I u těchto stolů je pod deskou, většinou 4 - 5 mm silnou, ocelový rám s kvalitní povrchovou ochranou proti korozi. Rám má zde ještě důležitější roli, aby stůl zůstal dokonale rovný. Deska je na pingpongovém stole nalepena.

Nejkvalitnější pingpongové stoly mají zpravidla silnější horní desku (rozměry 22 mm, 25 mm) a jsou označeny logem ITTF (Mezinárodní federace stolního tenisu).

Důležitou vlastností hrací desky je její odolnost. Deska interiérového stolu na stolní tenis musí být dostatečně odolná a to například proti nárazům pingpongové pálky nebo proti manipulaci se stolem. Aby nedošlo k tomu, že po pár hrách bude deska viditelně poškrábaná či poškozená, což může mít za následek snížení kvality hry. U venkovních stolů na stolní tenis musí být hrací deska odolná hlavně proti dešti či slunečního záření.

Skladovací mechanismus a pojezdy stolů na stolní tenis - Snadnější manipulace a přemísťování pingpongových stolů.
Je třeba se před výběrem stolu na stolní tenis zamyslet také nad tím, jak často budete se stolem manipulovat. Jestliže nemáte doma prostor přímo určený pro trvalé umístění pingpongového stolu, je třeba zvolit takový stůl, s kterým se dá jednoduše manipulovat a přesouvat ho. K tomuto účelu byly vyvinuty stoly, které disponují skládacím mechanismem a pro lepší manipulaci kolečka. Skládací mechanismus mají jak vnitřní, tak venkovní stoly.

Možnost složení stolu je velmi častým požadavkem zákazníků, neboť se tak pingpongové stoly stávají nenáročné na prostor. Často se můžeme setkat s modely, u kterých lze sklopit obě desky. Nebo také existují modely stolů, kdy můžete hrát proti sklopené druhé polovině stolu.

Většina pingpongových stolů je vybavena pojezdem, tj. kolečky, která zabezpečují snadnou manipulaci se stolem při jeho přesouvání. Kolečka mohou být buď plastová, nebo pogumovaná (komfortnější řešení pojezdů). Kolečka by měla být vybavena možností dobrzdění, a to pro zvýšení stability pingpongového stolu.

Pro zvýšení komfortu si můžete zvolit takový pingpongový stůl, který je vybaven praktickým držákem pingpongových pálek a míčků. Tento držák je většinou samotnou součástí konstrukce stolu. U venkovních modelů stolů může být tento držák vybaven ochranným krytem a to například proti dešti či větru. Díky těmto držákům budete mít vždy pálky, míčky anebo jiné příslušenství neustále při hře k dispozici.

Podlaha, na kterou se umisťuje pingpongový stůl, musí být za každou cenu rovná. Stůl na stolní tenis určitě neumisťujte na nestabilní podlahu. U venkovního hraní stolního tenisu můžete být rovnou podlahou omezeni, nicméně se snažte pro venkovní hraní odpovídající podmínky přizpůsobit. Snažte se vyhnout nutnosti vyrovnávat velký výškový rozdíl. Stůl by mohl být nestabilní. Dražší stoly na stolní tenis mají nohy opatřené šrouby s podložkami na vyrovnání nerovností povrchu.

Pravidla stolního tenisu mají pro podlahu v interiéru přesně definované požadavky. To znamená, že by podlaha neměla být světlá, lesklá a kluzká. Její povrch rovněž nesmí být cihlový, betonový, keramický a ani kamenný. Co se nejvyšších soutěží týče, podlaha musí být dřevěná nebo pokryta speciálním materiálem.

I pro domácí hraní je potřeba mít na paměti podlahovou krytinu. Stůl na stolní tenis určitě neumisťujte na podlahu, která je kluzká, neboť by mohlo dojít k častým pádům hráčů a tím pádem k zbytečným úrazům o stůl nebo o okolní zařízení.