Jak vybrat koloběžku

Jak správně vybrat dětskou koloběžku?

Chcete svému dítěti pořídit koloběžku a nejste si jistí, jak správně vybrat? Přečtěte si našeho rádce, který vám při výběru pomůže.
Koloběžky jsou díky svému snadnému ovládání ideální zábavou, pohybovou aktivitou i dopravním prostředkem pro děti již od dvou let. Nabídka koloběžek je široká a člověk se v ní může lehce ztratit. Pouze věkové omezení, které u většiny koloběžek najdete, nestačí. Existuje řada kritérií, které je u koloběžek třeba sledovat.

Kritéria před nákupem koloběžky

- typ koloběžky
- výška řídítek
- typ brzdy
- nosnost koloběžky

Jaký typ koloběžky zvolit?

Před výběrem dětské koloběžky je nejdůležitější ujasnit si, jak a kde bude vaše dítě jezdit. To úzce souvisí s jeho věkem. Pro nejmenší děti od dvou let jsou vhodné koloběžky se třemi kolečky, které pomáhají stabilitě a dítě se tak může snadněji seznámit s pohybem na koloběžce. Pro starší děti je již možností více. Zde především rozhoduje povrch, na kterém se bude vaše ratolest pohybovat. Pro pohyb po městě jsou vhodné menší, skládací koloběžky s PVC či PU koly. U těch nehrozí defekt a mají dlouhou životnost. Pro turistiku a zrádnější terény doporučujeme koloběžky s nafukovacími koly a zesíleným rámem.

Jakou výšku řídítek zvolit?

Výška řídítek je dalším důležitým faktorem při výběru. Příliš nízko nastavená řídítka způsobují křečovitý předklon, který neprospívá zádům vašeho dítěte a jeho rozvoji. V opačném případě, řídítka nastavená příliš vysoko, znemožňují správné řízení koloběžky. Ideální je výška řídítek přibližně na úrovni kyčlí dítěte. Pro nejmenší děti jsou vhodná řídítka s výškou od 50 centimetrů. Pro děti od 140 cm již lze vybírat i v kategoriích koloběžek pro dospělé. U dětských koloběžek je vhodné vybírat mezi koloběžkami s nastavitelnou výškou řídítek, koloběžka tak může růst spolu s vaším dítětem. 

Jaký typ brzd vybrat?

Na trhu dětských koloběžek najdete dvě základní brzdy - nášlapné a čelisťové. Brzdy se liší stavbou a funkčnosti. Pokud vaše ratolest bude jezdit především ve městech, postačí nášlapná zadní brzda. Čelisťové brzdy může dítě ovládat páčkami na řídítkách a naleznete je především u koloběžek s nafukovacími koly. Nášlapné i čelisťové brzdy jsou velmi snadné na údržbu. U koloběžek pro nejmenší děti často brzdy nenajdete. Předpokládá se, že dítě nedosáhne takové rychlosti, aby brzdu potřebovalo.   

Jakou zvolit nosnost?

Potřebná nosnost koloběžky se pochopitelně odvíjí od hmotnosti vašeho dítěte. Nezapomeňte, že zátěž na koloběžku se zvyšuje například při dopadech během skoku či při jízdě na nerovnostech. Trojkoloběžky pro nejmenší děti mají většinou nosnost 20-25 kg a je na to třeba brát ohled. Výhradně dětské koloběžky jsou zpravidla omezeny nosností 75 kg. Pokud již vaše dítě přesáhlo tuto hranici, je třeba vybírat mezi koloběžkami určenými pro děti i dospělé. U těchto se nosnost pohybuje až do 90 kg.