Jak vybrat In-line brusle

JAK VYBRAT KOLEČKOVÉ BRUSLE - JAK VYBRAT IN-LINE BRUSLE

Velikost se udává jako u bot. Bota by měla nohu dobře fixovat, aniž by na ní nepřiměřeně tlačila. U většiny dětských bruslí lze velikost nastavovat pro více velikostí v jedné brusli.

ROZMĚRY KOLEČEK

Rozměry koleček jsou udávány v milimetrech (mm), např. 78X24. První - větší rozměr vždy udává průměr kolečka, druhý – menší rozměr značí šířku kolečka.Obecně platí, že čím větší kolečka na bruslích máte, tím rychlejší jízdu můžete očekávat. Menší kolečka jsou naopak pomalejší, ale brusle jsou s nimi lépe ovladatelné. Velikost koleček je třeba vybírat optimálně s ohledem na pokročilost bruslaře.

Kvalita ložisek je udávaná stupnicí ABEC 1 až 9, kde číslovka 9 představuje nejkvalitnější ložisko. Čím kvalitnější ložisko, tím menší odpor klade. Pro ty, kteří budou jezdit častěji, doporučujeme vybrat ložiska s označením minimálně ABEC 5. Kvalitní ložiska se po roztočení zastaví po delší době. Měly by se točit tiše a bez cukání.

ÚDRŽBA

Najeli jste spousty kilometrů a z ložisek se začínají ozývat divné zvuky? Kolečka nebo brzdový špalík jsou hodně sjeté? Je nejvyšší čas kolečkové brusle vyčistit nebo ojeté díly vyměnit.

Kolečka na bruslích jsou vyrobena z měkkého polyuretanu a po určitém počtu najetých kilometrů se začnou sjíždět. Na straně, kde se bruslař odráží se kolečka sjedou více, proto je potřeba kolečka prohodit z levé strany na stranu pravou a obráceně. Kolečka měníme tak, že vždy nejvíce sjeté (nejvíce namáhané první přední kolečko) přehodíme na méně namáhanou pozici číslo 3. Druhé kolečko dáme na poslední kolečko číslo 4.

K bruslím doporučujeme zakoupit chrániče na brusle a helmu, která je ze zákona povinná do 18 let věku.