Jak vybrat dětské kolo

Ujede-li vám váš malý cyklista na svém odrážedle kdykoli se mu „zamane“, zvládá-li obratně nástrahy terénu, lepší-li se mu vytrvalost, je nejvyšší čas jej za jeho sportovní pokrok odměnit a koupit mu první opravdové kolo. S jízdou na kole lze u dětí začít skutečně již v útlém věku. Děti jsou pohybově nadané a rychle se učí. Jízda na kole zlepšuje nejenom jejich motoriku a stabilitu, ale také je účinným prostředkem ke zvyšování jejich fyzické zdatnosti.

Začít musíte velikostí kola. Ta je totiž rozhodující pro to, aby dítě mohlo kolo správně ovládat. Velikost dětských kol se odvíjí od velikosti kol (pneumatik). Jedná se o kola 12, 14, 16, 20 a 24, 25 a 26 palců velká.

Nesprávný výběr velikosti rámu a nevhodné nastavení posedu mohou výrazně zhoršit celkový jízdní komfort a v dlouhodobějším horizontu způsobovat bolesti zad, kloubů horních a dolních končetin i jiných částí těla.

Dětská kola Dino bikes jsou vyrobena z hliníku. Zde je charakteristika :Hliník - výhodou rámů z hliníkových slitin je většinou nízká hmotnost a boční tuhost rámu. Nevýhodou je pak nízká či žádná pružnost a vyšší cena než u oceli. Výrazným prvkem napomáhajícím vlastnostem hliníkových rámů je profilace (tvarování) trubek. Hliníkové rámy nesou označení Alu (případně s označením typu - 6061, 7005, 7020 ap.), allux, alloy, dural atd.. Cena a váha těchto rámů je odlišná v závislosti na použití různých druhů hliníkových slitin a technologií.

Jak poznat správnou velikost dětského kola?

Nechte dítě, aby se postavilo rozkročmo nad horní rámovou trubkou – obě nohy jsou na zemi plnými chodidly.
Mezi trubkou a rozkrokem dítěte by mělo být asi pět centimetrů volného místa.
Pokud je to více = je kolo malé.
Pokud je to méně = je kolo ještě příliš velké. /Koupě většího rámu, než je pro dítě vhodné, bývá častou chybou. Dětské kolo nelze pořizovat s plánem, že dítě do kola tzv.“doroste“.)
Důležitá je také vzdálenost od sedla k řídítkům.
Malý cyklista by měl být při sezení v sedle schopen bez problémů řídítka uchopit. (Problémem u nesprávně zvolené velikosti kola bývá nepřirozený posed, kdy je dítě je příliš natažené, nebo kdy jsou řídítka příliš vysoko.)
Výšku sedla nastavte zvláště u menších dětí tak, aby dítě dosáhlo oběma nohama pohodlně na zem. Toto je možné měnit až v momentě, kdy malý cyklista techniku jízdy spolehlivě zvládá.

Pomocník pro volbu správné velikosti

Při výběru správné velikosti kola v našem e-shopu pro vás může být pomocným vodítkem následující tabulka:

Velikost kola Vzdálenost rozkrok-zem Vzdálenost rozkrok-pedály Přibližný věk dítěte

12" 45 cm 39 cm 4 - 6 let

14" 48cm 41 5 - 8 let

16" 50 cm 42 cm 6 - 9 let
18" 54 cm 45 cm 7 - 10 let
20" 60 cm 50 cm 8 - 11 let
24" 65 cm 55 cm 10 - 14 let
26" 70 cm 60 cm 12 a více let

 

 

Poznámka: Prosím, mějte na paměti, že se děti stejného věku mohou tělesnými parametry lišit.
Pokud budete s výběrem vhodné velikosti váhat, jsme vám plně k dispozici. Pokud byste se s námi chtěli spojit e-mailem, je vám ve složce Kontakty k dispozici. Obrátit se na nás také můžete na telefonním čísle +420 777 219 420 nebo jednoduše zašlete e-mail na adresu obchod@acra.cz. Rádi Vám pomůžeme.

 

Dětská kola 12" - Dvanáctky

Jsou kola pro nejmenší děti s průměrem pneumatik 12“. Doporučujeme pro děti ve věku od 2 – 2,5 let.
Tato kola nabízíme dovybavena tzv. balančními kolečky, která se následně nechají snadno sundat či přizvednout tak, aby v nich malý jezdec neměl plnou oporu a zdokonaloval postupně svůj cit pro rovnováhu.
Kola nemají ještě přehazovačku. K brždění se standardně používá tzv. protisměrná brzda ve šlapkách. Ta v dětech vytváří reflex reagovat na vzniklé nebezpečí zpětným záběrem pedálů, což je pro děti přirozené. Tohoto reflexu se děti s větším kolem velice rychle zbaví a naučí se používat klasické brzdové páčky na přední i zadní kolo.
Kvůli bezpečnosti nejmenších cyklistů na kole této velikosti nechybí bezpečné zakončení řídítek a plastový chránič řetězu, který zakývá celý řetěz.
Naše dětská kola umožňují také nastavení výšky sedla a řídítek v dostatečném rozsahu.
Vybírejte v sekci Dětská kola.
Pokud vaše dítě potřebuje přídavná kolečka i u větších kol, standardně se vyrábějí od velikosti 12 palců až do velikosti 16 palců.

 

Dětská kola 14“ a 16“ – Čtrnáctky a Šestnáctky

Dětská kola velikosti 12“, 14“ a 16“ jsou jen menší a větší kopií. Jediný rozdíl je ve velikosti kol.
Díky většímu průměru kol zvládnou děti i delší vzdálenosti i případné nerovnosti terénu.
Kola 16“ vyhovují věkové skupině mezi 4 a 6 lety, přičemž přesednutí na tento větší model zpravidla hladce zvládnou, zejména díky shodné geometrii rámu.

Dětská kola 20“ – Dvacítky

Malí cyklisté nasedající na kolo této velikosti již bývají ostřílenými jezdci, kterým jejich cyklistická zručnost umožňuje využívat nejen kolo v jeho jedno rychlostní variantě, ale také postoupit k modelům s přehazovačkou s více převody: Přehazování převodů se provádí většinou otáčením „gripu“ řídítek = řazení v rukojeti, což je velice praktické s přihlédnutím k menší síle dětských prstů.
Podobně jako na dospělém kole jsou již osazeny dvě pákové brzdy a volnoběžný náboj. Děti se tak musí naučit brzdit pouze "ručními" pákovými brzdami.
Vzhledem k tomuto faktu jsou naše kola vybavena, brzdami s dostatečnou účinností a s ráfky z materiálu s vhodnou brzdnou plochou.
Bonusem ve výbavě pak může být přední odpružená vidlice výrazně zvyšující pohodlnost jízdy.

Dětská (juniorská) kola 24“, 25“ a 26“ – Čtyřiadvacítky, Pětadvacítky a Šestadvacítky

Poslední „dětská velikost kola“
Tyto modely kol jsou skutečnou „zmenšeninou dospělého kola“: mají přehazovačku i přesmykač, dvě klasické čelisťové brzdy a některá odpruženou vidlici.
Jediným omezením oproti dospělým velikostem kol je použitá délka klik, která musí být kratší z důvodu předejití kontaktu nohy s předním kolem, případně kontaktu pedálu se zemí.
Na těchto kolech již děti v pohodě zvládnou i delší výlet.

Naše tipy pro zvýšení bezpečnosti během používání dětského kola:

Naučte vaše děti, že před nasednutím na kolo se nejprve nasadí cyklistická helma. Brzy se jim nošení této bezpečností pomůcky stane přirozeným a budou ji samy vyžadovat.
Vhodné je také do vaší cyklistické výbavy doplnit rukavice na kolo, které jsou dobrou prevenci proti sedření jemné kůže dlaní během případného pádu.
Doplněním reflexní vesty a nášivek, odnímatelných pásek a nálepek rozhodně neuděláme chybu.