Jak vybrat cyklistickou helmu

Na co se soustředit…

Hmotnost: čím je přilba lehčí, tím je to pro cyklistu pohodlnější. Jak se mezi profesionály říká, na kole se počítá každý gram. Pokud pořizujete přilbu dítěti, ujistěte se, že není příliš těžká, aby nadměrně nezatěžovala krční páteř. Dítě by pak totiž přilbu mohlo odmítat nosit.

Velikost: uvádí se jako obvod hlavy v centimetrech. V závislosti na konkrétním tvaru hlavy může být přilba těsná, nebo naopak příliš volná. Dětem nekupujte větší přilbu; cenou za to, že ji budou moct déle nosit, je výrazné snížení ochrany. Důležité je, aby přilba na hlavě vždy dobře seděla. Jen tak bude moct poskytnout v rámci svých možností největší možnou ochranu.

Upínání: nastavení délky podbradního řemínku a upravování velikosti přilby po obvodu jsou důležité vlastnosti přilby. Většina podbradních řemínků lze upravovat po délce. Obvodový stahovací systém, kterým se upravuje velikost přilby, se nejčastěji ovládá pomocí otočného kroužku na temeni hlavy – když otáčíte na jednu stranu, přilba se utahuje a naopak. Přezka, kterou se zapíná podbradní pásek, jde snadno rozepnout a také ovládat jednou rukou.

Polstrování: zajišťuje, aby bylo nošení přilby pohodlné a aby přilba netlačila. Čím více polstrování, tím lépe. Je důležité, aby bylo také odnímatelné a dalo se vyprat.

Kšilt: měl by být odnímatelný a neměl by omezovat výhled. Většinou je to výbava přileb určených pro jízdu v terénu nebo přileb pro volný čas. Jeho účelem je nejen chránit před slunečními paprsky, ale také například před větvemi, odletujícími kamínky a dalšími nebezpečnými předměty.

Reflexní materiály: měly by být na každé přilbě a obzvlášť na přilbě určené pro jízdu na silnici, protože v současném hustém provozu je jakékoliv zviditelnění se výhodou. Některé přilby jsou vybaveny aktivním osvětlením (často je to součást kroužku, kterým na temeni hlavy ovládáte obvodový stahovací systém.