Jak vybrat batoh

Batohy jsou jednou z nejdůležitějších součástí výzbroje každého turisty. Nevhodný výběr turistického batohu vám může túru či výlet značně znepříjemnit. Určitě si ještě vzpomínáte na dobu, kdy se popruhy starých krosen nemilosrdně zařezávaly do ramen, záda bolely, neboť nešlo nastavit výšku zádového systému. A tak batohy stejné konstrukce bez možnosti jakéhokoliv nastavení nosili jak dvoumetroví čahouni, tak 150 centimetroví "drobci".

Tato doba je již dávno pryč. Na trhu je takové množství různých modelů turistických batohů, že máte naopak problém si nějaký vybrat. Na následujících řádcích se vás alespoň v hrubých obrysech pokusíme seznámit s tím, na co byste se měli při koupi batohu především zaměřit.

Objem batohu

Jak velký batoh si koupit? Vejde se mi vše potřebné do tohoto objemu? Asi nejdůležitější a rozhodující otázka při výběru. Zlatým pravidlem je koupě batohu s nejmenším možným objemem, do kterého lze sbalit vše nejnutnější (potřebné). Při výběru batohu se správným objemem bude asi nejdůležitější odpověď na otázku: "Na jak dlouhé akce budu batoh používat?". Určitě mi dáte za pravdu, že na nedělní výlet se nebudete tahat s 80-ti litrovým batohem a naopak na několikadenní trek těžko vystačíte s batohem o objemu 35 litrů.

Pokud máme již jasno v tom, jaký objem by měl kupovaný batoh mít, je nyní nutné se soustředit na další dvě věci – nosný systém a popruhy batohu.

Nosný systém a nosné popruhy batohu

Nosný, či spíše především dobrý nosný systém je nejdůležitější částí batohu, která rozhoduje o tom, jak se vám bude batoh nosit. Jinými slovy batoh s dobrým nosným systémem je dobrý, ale batoh ze sebelepšího materiálu se špatným nosným systémem nikdy dobrý nebude.

Nosný systém, jak již název říká, slouží "k nesení batohu". Slouží k "přerozdělení" hmotnosti nákladu batohu mezi nosné popruhy batohu a bederní pás. Přitom by obě složky měly být v rovnováze. Nosný systém ale také určuje, jak dobře se vám batoh ponese. Vezmeme-li to po lopatě, nastavením nosného (často se v literatuře objevuje termín zádový systém) můžeme nastavit nejen délku zad, ale i výšku těžiště neseného nákladu.

Z vlastní praxe asi víte, jak nestabilní je batoh na zádech, máte-li nešikovně těžiště nastavené, jak vás batoh táhne "za ramena či k zemi". Tady ale nutno podotknout, že výšku těžiště batohu lze nastavit i správným uložením nákladu v batohu.

Kvalita nosného systému ale také určuje, jak pohodlně se vám batoh ponese. Tedy jak dostatečně jsou plochy, které přijdou do styku s vašimi zády měkké. V neposlední řadě hraje svou podstatnou roli i materiál, ze kterého je nosný systém zhotoven, a který určuje "prodyšnost" tohoto materiálu, tedy jak dobře budou záda odvětrávána. Zpocená záda jsou asi nejméně příjemným "produktem" nesení batohu. Materiál by tedy měl dobře odvádět vlhkost, zároveň by měl vlhkost co nejméně pohlcovat.

Druhou a naprosto nedílnou částí nosného systému je výztuha. Nedostatečně pevná výztuha dokáže udělat i z jinak velice kvalitního batohu batoh průměrný či dokonce podprůměrný. Nejenže se batoh začne různě "kroutit", ale bude i nedostatečně a špatně převádět hmotnost batohu a jeho nákladu do nosného systému.

Jako největší chyba při výběru batohu se ukazuje podcenění provedení bederního pásu. Bederní pás totiž nese až 2/2 hmotnosti (!) celého batohu. Na ramena, tedy nosné popruhy připadá asi jen 1/3 hmotnosti batohu. To ovšem za předpokladu správného nastavení bederního pásu a délky zad (nosného systému).

O něco menší důležitost mají nosné popruhy batohu, ale ani jejich dostatečně kvalitní provedení není radno podceňovat. Nosné popruhy batohu by měly mít dostatečnou šířku, aby se příliš nezařezávaly do ramen a aby dokázaly rovnoměrně rozložit část hmotnosti batohu. Na druhou stranu ale nejsou ani příliš široké popruhy ideální, neboť omezují pohyb rukou.

Ty kvalitnější nosné popruhy jsou vytvarovány do tvaru protáhlého písmene S a jsou dostatečně daleko od sebe, aby neškrtily. Dobrý velký batoh by také měl mít stabilizační (balanční) popruhy či dotahy. Ty zajišťují příjemné (či co nejpříjemnější) nošení batohu.

Materiál batohu

K výrobě batohů se používá řada materiálů jako je Urtex, Plastex či Cordura, jejichž vlastnosti se obvykle příliš neodlišují. Naše batohy jsou vyrobeny z materiálu OXFORD 6000, který patří k nejlepším. Uvedený materiál je dostatečně odolný, aby unesl přiměřenou zátěž. Protržení batohu je obvykle způsobeno nekvalitním zpracováním švů. Při koupi je tedy vhodné překontrolovat i provedení švů a dalších spojů batohu.

Další častou otázkou kupujících je, zda-li je ten či onen batoh nepromokavý. Ovšem toto není ten hlavní požadavek na vlastnosti materiálu, z něhož je batoh vyroben. Nepromokavost batohů se řeší pomocí různých zátěrů, obvykle PU zátěru. Ty se ale používáním opotřebovávají a nepromokavost materiálu se neustále zhoršuje. Dnešní trend ukazuje, že toto není řešením. Proto naše batohy jsou dodávány výhradně s integrovanou pláštěnkou, která je součástí batohů a která zaručuje naprostou nepromokavost batohu.

Vnější a vnitřní kapsy turistického batohu

Vnější kapsy jsou součástí všech batohů i v našem e-shopu. Nejenže tyto kapsy občas umožní lepší rozložení hmotnosti batohu, ale také zajistí, že některé věci, které potřebujeme častěji, budou rychle po ruce. Při výběru batohu bychom existenci bočních kapes brali jako stěžejní. Na běžnou turistiku a treking se bez těchto kapes neobejdete.

V žádném případě by ale tyto kapsy neměly být předimenzovány a příliš přesahovat základní obrys batohu. Ono takové prodírání kosodřevinou s nadměrně velkými bočními kapsami není vůbec nic snadného. I při cestování a prodírání se chodbičkami vlaků nejsou velké boční kapsy příliš vhodné. U některých modelů je kapsa umístěna na zadní straně batohu. Pro úschovu dokladů, peněz, mapy aj. je vhodná nějaká ta vnitřní kapsa. Jednak jsou tyto předměty lépe chráněny před deštěm a také před všudypřítomnými chmatáky, kteří jsou dosti vynalézaví.

Plnění batohu

Batohy jsou dnes obvykle dvoukomorové, používají se ovšem i jiná dělení. Výrobci k tomuto kroku přistoupili proto, aby věci v batohu byly během pochodu pro uživatele co nejsnadněji dosažitelné. Používají se batohy s horním plněním, ale i čelním nebo dokonce bočním plněním. Tady je ovšem nutné dávat pozor, jak pevné jsou zipy a jejich zajištění (obvykle v podobě popruhů s přezkami).

No, a pokud již máte jasno, jak velký batoh budete potřebovat, jak těžké náklady budete nosit (nosný systém) a jaké kapsy či další doplňky budete potřebovat "zbývá si již jen vybrat v našem e-shopu ten správný" a vyrazit na první túru s novým batohem.