Jak vybrat rotoped

Před koupí byste si měli odpovědět na těchto 10 otázek.

1. Kdo bude na rotopedu cvičit?

Důležité je, abyste si před pořízením trenažéru ujasnili zda na něm budete cvičit pouze vy, nebo se možná postupem času k vám přidá manžel nebo manželka, syn či dcera ... Dobré je předem vědět, kolik osob musí zvládat váš nový domácí pomocník.

Tip: Při koupi trenažéru si důkladně promyslete, KDO bude na něm cvičit. Pokud vás bude víc, tak byste to měli vzít v úvahu, aby se nestalo, že to váš trenažér výkonově nebude zvládat. Čím více lidí bude na něm cvičit, tím musí zvládnout vyšší počet "pracovních hodin".


2. Jak často plánujete na rotopedu cvičit?

Podstatný rozdíl v zátěži pro trenažér je v tom zda budete cvičit denně hodinu, dvě, nebo to bude každý druhý den. Otázkou je, jakou pravidelnost si zvolíte. Pokud se ke cvičení přidá ještě i jiná osoba, tak počet "pracovních hodin" trenažéru rapidně stoupne.

Kolik pracovních hodin zvládne trenažér "odcvičit"?

- při základním typu trenažéru, určeného na cvičení na doma je to cca 6 hodin týdně
- při klubovém využití (penziony, hotely, školy, firmy atd.) se uvažuje o 6 hodinách denně
- při profesionálním trenažéru můžete cvičit v podstatě neomezený počet hodin


Tip: Naše doporučení je investovat raději JEDNOU a kvalitně. Vybírejte si stroj tak, aby vydržel i více hodin cvičení, abyste ho zanedlouho nemuseli prodávat a shánět si nový, protože tento vám už nebude stačit. Cvičit doma je opravdu pohodlné a má to své výhody.


3. Výška a hmotnost osob, které budou na rotopedu cvičit?

Pro lepší kvalitu cvičení byste si měli vybírat trenažér i v závislosti na tělesné výšce a hmotnosti cvičících. Pozorně si přečtěte všechny technické parametry výrobku, nebo ještě lépe bude, když se zeptáte. Poradíme a pomůžeme vám najít ten nejlepší trenažér, podle vašich potřeb. Pár doplňujících informací k této části najdete v bodě číslo 10, nosnost trenažéru.

Ne každý rotoped je vhodný i pro osoby s výškou například 180, či 190 cm. Levnější rotopedy mají nízkou a útlou konstrukci a když nastavíte sedadlo do nejvyšší polohy, bude Vám rotoped příliš malý. Dobrý prodejce uvádí, pro jakou výšku je rotoped vhodný, případně Vám na tuto otázku umí odpovědět.

Tip: Pokud vybíráte rotoped pro celou rodinu, nebo větší počet uživatelů, tak se řiďte hmotností nejtěžší osoby, stejně i výškou nejvyšší osoby.


4. Váš rozpočet na koupi rotopedu?

V závislosti na jednotlivých technických parametrech rotopedu se odvíjí i jeho cena. Samozřejmě i zde platí přímá úměra mezi kvalitou a cenou. Cena trenažéru je ovlivněna jeho konkrétní konstrukcí, kvalitou použitých materiálů a jednotlivých komponentů. Kvalitní rotopedy se pohybují v ceně od 5000 Kč výše. Takový rotoped má stabilní konstrukci, kvalitní komponenty, elektronickou regulaci zátěže a podsvícený displej.

Budeme vám umět poradit s výběrem toho správného trenažéru, který vás osloví i svou cenou.

Tip: Někdy je možné vybrat optimální trenažér i za nižší cenu, musíte však vědět, které parametry je třeba sledovat.


5. Jaké jsou základní parametry rotopedu?

Níže vám podrobněji popíšeme jednotlivé technické parametry jako jsou:

Hmotnost setrvačníku
Brzdový systém
Rám a ergonomie
Počítač
Nosnost
Značka
Záruka a servis
Pojďme si tedy projít podrobněji každý jeden parametr. Na první pohled se může zdát, že jsou všechny rotopedy stejné a při výběru se orientujete převážně podle ceny, to však není pravda.


6. Jak ovlivňuje hmotnost setrvačníku rotoped?

V parametrech rotopedu se uvádí hmotnost setrvačníku. Setrvačník je kovové kolo, které zaručuje plynulý chod při cvičení.

Obecně platí pravidlo, čím těžší setrvačník, tím hladší a plynulejší chod. Čím těžší setrvačník rotopedu, tím existuje možnost vyšší zátěže. Nejzákladnější typy rotopedů mají setrvačník o hmotnosti 4,5 kg. Pokud plánujete rotoped dlouhodobě využívat, čímž se Vám bude zvyšovat kondice a síla, je 4,5 kg setrvačník nevyhovující, jelikož i při maximální zátěži bude pro Vás odpor nízký.

V takovém momentě, musíte zakoupit nový trenažér. Kvalitní trenažér, který Vám poskytne plynulý chod a dostatečnou zátěž by měl mít setrvačník, nebo jinak řečeno zátěžové kolo o hmotnosti minimálně od 5,5 kg. Menší hmotnost setrvačníku může mít rotoped tehdy, pokud je vybaven magnetickým brzdným systémem. V takovém případě si umíte nastavit dostatečně vysokou zátěž i při nižší hmotnosti setrvačníku, jelikož princip brzdy je založen na jiném systému.

Tip: Pří koupi rotopedu ve vašem rozpočtu, volte co nejvyšší váhu setrvačníku.

 

7. Jaký typ brzdového systému je pro vás ideální?

Na trhu existují 2 brzdné systémy, které se používají rotopedu.

Magnetický brzdný systém se dnes nachází u většiny rotopedů. Principem je kovový setrvačník kolem kterého je z jedné strany magnet. Jak si měníte intenzitu zátěže, tím se magnet k setrvačníku přibližuje nebo vzdaluje. Při tomto brzdném systému rotopedu nevzniká mechanický odpor, proto se vyznačují tichým chodem a dlouhou životností. Pozor si dávejte při výběru regulace brzdné síly.

Manuálně ovládané rotopedy ovládají nastavování zátěže prostřednictvím mechanického táhla, které je ve většině případů tvořeny ocelovým lankem. Pomocí tohoto táhla se přibližuje nebo vzdaluje magnet od setrvačníku. Většinou nabízejí 8 úrovní nebo stupňů zátěže.


8. Rám a ergonomie rotopedu

Typ rámu má velký vliv na samotnou cenu trenažéru. Levné rotopedy mají útlou konstrukci, a vyšší nástup. Pro lepší pochopení si to vysvětlíme:

Levnější rotoped má úzké stabilizátory a není moc stabilní. Na rotopedu je tedy třeba sedět opatrně a je absolutně nevhodný pro vyšší a těžší postavy.
Pouze výškově nastavitelné sedadlo. Sedadlo nemá horizontální posuv, a proto posed nemusí pasovat každému, kdo na rotopedu má cvičit.
Vysoká nástupní hrana. Při nasedání na rotoped musíte poměrně vysoko zvednout nohu a překročit kryt se setrvačníkem. To se bez problémů dá, pokud jste fit a v kondici. Nicméně rozhodně není taková konstrukce vhodná pro starší osoby nebo osoby po operaci kolena.

Dražší rotopedy mají široké stabilizátory pro zaručení stability při cvičení.
Vertikální a horizontálně nastavitelné sedlo pro správné nastavení.
Nízká nástupní hrana. Na rotoped s takovým typem konstrukce se mnohem jednoduše nasedá a také starším osobám a osobám s handicapem snadněji sesedá.
Pevný rám s vysokou nosností.


Tip: Rotoped nekupujete na krátké období ale jako dlouholetého "sparring" partnera. Volba konstrukce je proto velmi důležitá z dlouhodobého hlediska. Pokud je to možné, vybírejte trenažér s co nejpevnější konstrukcí.


9. Jaký typ počítače rozlišujeme u trenažéru?

Počítač, nebo konzole rotopedu je v dnešní době základním vybavením každého modelu. Při manuálně ovládaných rotopedů vám počítač zobrazuje základní údaje jako jsou: čas, rychlost, spálené kalorie a tepovou frekvenci. Při manuálních trenažérech, které nevyžadují připojení do elektrické sítě, je počítač napájen klasickými bateriemi. Ty vydrží poměrně dlouhou dobu.

Důležitým faktem je nepodsvícený displej a malá obrazovka s údaji.

Tip: Počítač osaďte vždy kvalitními alkalickými bateriemi, mají dlouhou životnost a ani po delší době nepoužívání trenažéru vám nezničí samotnou elektroniku. Pro motivaci vám může více pomoci, pokud budete vidět, kolik kalorií jste spálili. Pozorně se podívejte, zda vámi vybraný model má tento ukazatel na počítači.

Při elektronicky ovládaných rotopedech se pomocí počítače ovládá i samotná zátěž. Kvalitnější rotopedy mají i lépe vybavené počítače. Samotné počítače mohou být podsvícené pro lepší zobrazování dat, mohou mít různé velikosti displejů, větší nebo menší počet programů a doplňkové vybavení. Každá "vychytávka" má něco do sebe ovšem zvyšuje cenu samotného rotopedu.

Tip: Při výběru se ujistěte, že počítač obsahuje vše, co požadujete a co zpříjemňuje a motivuje při tréninku.


10. Nosnost rotopedu a samotná konstrukce rotopedu

Nosnost rotopedu je parametr, podle kterého snadno odhadnete kvalitu a robustnost samotné konstrukce. Základní modely mají maximální nosnost 100 kg. Čím je rotoped větší, má i pevnější konstrukci. Následně maximální nosnost rotopedu stoupá na 120, 130 až 150 kg.

Pokud vybíráte rotoped pro celou rodinu, nebo pro větší počet uživatelů, je třeba vědět hmotnost nejtěžší osoby. Samozřejmostí je i rezerva tohoto údaje. Pokud vážíte 90 kg, určitě nevybírejte rotoped s maximální nosností 100 kg, i když se do limitu vejdete. Čím větší rezerva, tím automaticky méně namáháte celou konstrukci a prodlužujete životnost samotného trenažéru.

Celková konstrukce rotopedu má vliv na kvalitu posedu a procvičování. Bohužel dnes na trhu najdete i rotopedy za 1500 Kč. Tento levný rotoped má malou konstrukci, nepohodlný posed, nízkou váhu setrvačníku (sekavé pohyby, nízká zátěž) a nekvalitní středové uložení. Vyhněte se těmto rotopedům. Tyto rotopedy jsou absolutně nevyhovující ergonomicky a prakticky.

Tip: Rotoped vybírejte tak, abyste měli vždy alespoň 20% rezervu maximální nosnosti, šetříte tim jeho součástky a prodloužíte životnost vašeho stroje.

 

Velmi rádi jsme se s vámi podělili o naše dlouholeté zkušenosti ve fitness oboru, ve kterém pracujeme již od roku 2008. Věříme, že uvedené informace byly pro vás užitečné a pomohou vám při výběru vašeho ideálního společníka, který vám pomůže při naplňování vašeho cíle nebo snů, ať už jde o vysněnou postavu, vynikající kondici, nebo vyřešení zdravotních problémů. Naše společnost je přímým dovozcem fitness strojů do ČR.