Jak vybrat florbalovou hůl

Zahnutí čepele na hokejce se určuje podle ruky, která drží hůl níže.

LEVÉ zahnutí - levá ruka je dole

PRAVÉ zahnutí - pravá ruka je dole

 

Délka florbalky by měla dosahovat po pupík. Správná délka je důležitá ke kontrole míčku i k přesné střele.

Pokud budete mít hůl příliš dlouhou, Vaše práce s míčkem bude pomalá, budete mít míček daleko od těla a střelba bude špatná.

Pokud zvolíte kratší hůl, budete mít menší dosah a a hrozí nebezpeční poranění zad.


Správná tvrdost hole
Správná tvrdost by Vám měla pomoci dostat z florbalky to nejlepší. Například když zvolíte příliš tvrdý shaft než by měl mít, tak se hůl při střele tolik neprohne a střela je pomalejší. Čím větší je Vaše síla, tím tvrdší by měla být i florbalka. Naopak, pokud zvolíte příliš měkký shaft, prohnete jej moc a potom zároveň dochází i ke kroucení čepele a střely nemají správný směr.

Tvrdosti florbalových holí je v rozmezí od 23 do 40. Toto číslo udává počet milimetrů, o které se hůl prohne, při působení síly 300 N, tedy zátěže o hmotnosti 30kg. Čím vyšší je číslo udávající tvrdost, tím je hůl měkčí a hůl se více při střele prohne a naopak čím je nižší číslo, tím je hůl tvrdší a neprohne se tolik při střele či nahrávce.

 

Správná tvrdost čepele
Čepele rozdělujeme do tří základních kategorií podle tvrdosti materiálu, ze kterého jsou čepele vyrobeny:

Měkká čepel – má výbornou kontrolu a ovladatelnost míčku, je vhodná pro techničtější hráče, ideální pro střely tahem, bezproblémové přijetí nahrávky. Volba pro hráče, kteří si rádi s míčkem hrají a zároveň pro střelbu z bližší vzdálenosti. Při střele příklepem se může špička čepele „zkroutit“ a střela pak není přesná. Označení na čepeli je SB.

Středně tvrdá čepel – nejpoužívanjší typ čepele, která zachovává výbornou kontrolu nad míčkem, ale zároveň umožňuje i razantní střelbu. Univerzální tvrdost pro většinu hráčů. Ideální pro kombinaci technického stylu a střel zápěstím či tahem. Pro občasnou střelbu golfem. Označení na čepeli je MB.

Tvrdá čepel – čepel z tvrdého materiálu je určena pro tvrdší střelbu příklepem, nekroutí se a déle drží výrobní tvar. Tvrdý materiál vyžaduje zručnost při příjmu nahrávek, protože míček má tendenci odskakovat. Ideální pro tvrdou střelbu příklepem z delší vzdálenosti. Označení na čepeli je HB.

 

Materiál hole

Kompozit

Kompozitový materiál je základním materiálem pro florbalové hole. Je charakteristický svoji odolností a pevností.

Karbon
Z karbonu je vyrobena převážná část florbalových holí. I v případě, že v popisu se udává karbon nebo také grafit, vždy se jedná o směs kompozitu s karbonem. Pro karbon je typická nízká hmotnost při zachování vysoké pevnosti. Karbon výborně absorbuje nárazy a otřesy, což pocítíte při střelách příklepem, kdy se Vám do dalní vrací minimum energie.