Jak vybrat činky

Abyste věděli jak si správně vybrat, uvedeme nejprve základní rozdělení činek. Najzakladanejšie dělení je na činky s pevnou váhou a nakládací činky.

 

Činky s pevnou váhou můžeme rozdělit do několika kategorií a to například činky na aerobic, vinylové činky, neoprénové činky atd….. Činky na aerobic, vinylové a neoprenové činky mají váhy maximálně do 5 kg. Poznáte je většinou v krásném barevném provedení, červená, žlutá, zelená, fialová, růžová a podobně. Tyto činky nejčastěji kupují ženy pro své tréninky.

Druhým typem jsou nakládací činky. Nakládací činky mají velkou výhodu a tou je přidávání nebo ubírání závaží, resp. kotoučů. Při koupi nakládací můžete zvolit buď nakládací činku složenou v určité váze, nebo musíte nejprve zakoupit hřídel (nebo tyč), následně kotouč. Pojďme si tedy projít jednotlivé části podrobněji.

 

Hřídel na činku, tyč na činku, vzpěračská tyč, osa na činku

Toto jsou základní názvy, pod kterými lidé vyhledávají hřídele. Při hřídelích, nebo jinak řečeno tyčích na činky, jsou důležité 4 parametry.

 

Prvním parametrem je průměr tyče. U nás najdete průměry 25 mm a 30 mm. Na trhu však najdete i atypické průměry, jako například 26 mm, 28 nebo 29 mm. Nejrozšířenějším průměru Čechách je průměr 25 mm. Na základě průměru tyče musíte vybírat i samotné kotouče na činky.

Pokud máte doma osu o průměru 25 mm, bez problémů na ni nahodíte kotouče o průměru 30 mm, ovšem je lepší zvolit kotouče s průměrem díry odpovídajícím průměru osy. Opačně bohužel kotouče nenahodíte, dejte si na to pozor při koupi!

Druhým parametrem je délka tyče. Při klasických jednoručkách se používají hřídele s délkou 35 a 45 cm. Čím delší hřídel, tím více místa na kotouče. Velké činky, tzv. bicepsové činky, nebo vzpěračské činky, případně benchové činky mají délky od 120 cm, do 180 cm. Pokud máte doma lavici na bench, nezapomeňte si změřit rozteč stojanů.

Třetím parametrem je tvar vzpěračské tyče. Základní tyče mají rovný tvar, což znamená, že jsou po celé délce rovné. Hodí se na klasický bicepsový zdvih nebo na tlaky vleže. Následně známe EZ tyč, lomenou tyč, zakřivenou tyč, tricepsové os atd. Na různé cviky existují různě tvarované tyče. 80% lidí kupuje klasickou rovnou tyč s délkou 160 nebo 180 cm s průměrem 25-30 mm.

Čtvrtým parametrem je nosnost vzpěračské tyče. Tento parametr při klasickém domácím cvičení není až tak důležitý. Naše hřídele mají většinou nosnost 100 kg. Pokud byste naložili více kilogramů například pro dřepy, může se tyč ohnout. V nejhorším případě i prasknout.

 

Kotouče na činky, závaží na činky

Kotouče na činky je třeba vybírat na základě průměru samotné tyče. V praxi to znamená, že pokud máte tyč o průměru 25 mm, vybíráte kotouče s 25 mm otvorem. V našem e-shopu naleznete především kotouče kovové s povrchovou úpravou chrom, nebo pouze lakované.

Tyto kotouče jsou jednoduše řečeno - nezničitelné. Vydrží vám až do důchodu. U kovových kotoučů si všimněte jejich tvar.

 

Uzávěry na činky

Na trhu je mnoho typů uzávěrů na činku. Základní rozlišení je na: pružinové uzávěry, maticové nebo závitové uzávěry na činky.

Pružinový uzávěr na činku má výhodu v jednoduchém a lehkém nasazování na činku. Nevýhodou je, že nedrží na tyči velmi silně. Pokud byste náhodou naklonili činku do stran, je možné, že Vám kotouče spadnou na zem.

Maticové uzávěry na činku udrží kotouče na správném místě. Nevýhodou je, že během cvičení se mohou uvolňovat a je třeba je dotahovat.

 

Velmi rádi jsme se s vámi podělili o naše dlouholeté zkušenosti ve fitness oboru, ve kterém pracujeme již od roku 2008. Věříme, že uvedené informace byly pro vás užitečné a pomohou vám při výběru vašeho ideálního společníka, který vám pomůže při naplňování vašeho cíle nebo snů, ať už jde o vysněnou postavu, vynikající kondici, nebo vyřešení zdravotních problémů. Naše společnost je přímým dovozcem fitness strojů a nářadí do ČR.